Dnešní datum: 22. 05. 2022     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Diskuzní fórum | Rozšířené vyhledávání   
ORGANIZACE
Výbor klubu
Zápisy
Klubové normativy
Členství v klubu
Seznam členů
Články

CHOVATELSTVÍ
Chovatelské stanice
Databáze jedinců
Chovní psi
Chovné feny
Svody dorostu
Bonitace
Výsledky RTG DKK
Plemenná kniha (od r. 2000)
Nakryté feny

VÝSTAVY
Výsledky výstav
Články

VÝCVIK
Klubové výcvikové tábory
Mistrovství světa 2010
Články
Mistrovství ČR Bouvierů v pasení ovcí

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek

Kniha návštěv

Novela zákona na ochranu zvířat
Vydáno dne 11. 12. 2020 (568 přečtení)

Ve sbírce zákonů vyšla 4.12.2020 rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Kromě mediálně sledovaných zákazů klecového chovu slepic, nebo drezury zvířat přináší i řadu dalších změn. Například mezi týrání řadí provedení technického nebo chirurgického zákroku za účelem znemožnění nebo změny trvalého označení zvířete čipem nebo tetováním.
.


Chovatelům nařizuje učinit taková opatření, aby jejich zvíře nezranilo, ani neusmrtilo zvíře jiného chovatele. To neplatí, pokud se zvíře brání útoku zvířete jiného chovatele, nebo brání prostor určený k jeho chovu, nebo v případě pasteveckých psů pokud chrání hospodářská zvířata.
Stanovuje podmínky pro rozmnožování psů a koček a zavádí povinnost vést a 3 roky uchovávat evidenci o prodaných a darovaných štěňatech. Spolu s pořízeným štěnětem tak musíte obdržet kopii evidenčního listu s údaji o předávajícím, o rodičích štěněte, o dosavadní veterinární péči nebo informace o způsobu krmení a popis následné péče. Dále je zakázán prodej, nebo předání psa nebo kočky novému chovateli na veřejném prostranství a prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.
Obce nyní budou mít povinnost nechat označit mikročipem všechny toulavé a opuštěné psy v obci, kteří doposud označeni nejsou. Náklady na jejich označení nese obec a v případě, že se přihlásí nebo zjistí majitel, je povinen obci jí vynaložené náklady nahradit.
Novela celkově zpřísňuje chov zvířat vyžadujících zvláštní péči, kdy mimo jiné zakazuje předčasné odebírání mláďat šelem, primátů a lidoopů od matek za účelem jejich umělého odchovu, zakazuje jejich venčení na veřejnosti a ruší tzv. kontaktní zoo.
Zvyšuje sankce za přestupky na úseku ochrany zvířat a rozšiřuje některé pravomoci správních orgánů. Nově bude třeba možné odebrat zvíře i v případě, kdy nedochází k jeho týrání, ale chovateli byl pravomocným rozhodnutím nebo rozsudkem uložen zákaz chovu nebo zákaz činnosti.
Útulkům tato novela přináší plošnou povinnost provozovat internetové stránky útulku a zveřejňovat na nich aktuální seznam všech zvířat v útulku s jejich fotografií, datem a místem nálezu. Při předání každého zvířete novému chovateli musí poskytnout bezplatně v písemné podobě informace o dosavadním způsobu krmení zvířete a popis následné péče o ně.
Převážná část novely začne platit od 1.února 2021


( -in- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© BCB 2018