Dnešní datum: 23. 09. 2020     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Diskuzní fórum | Rozšířené vyhledávání   
ORGANIZACE
Výbor klubu
Zápisy
Klubové normativy
Členství v klubu
Seznam členů
Články

CHOVATELSTVÍ
Chovatelské stanice
Databáze jedinců
Chovní psi
Chovné feny
Svody dorostu
Bonitace
Výsledky RTG DKK
Plemenná kniha (od r. 2000)
Nakryté feny

VÝSTAVY
Výsledky výstav
Články

VÝCVIK
Klubové výcvikové tábory
Mistrovství světa 2010
Články
Mistrovství ČR Bouvierů v pasení ovcí

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek

Kniha návštěv

CVIČÍME S BOUVIEREM - část 4
Vydáno dne 21. 06. 2011 (2424 přečtení)Výcvik bouviera

CVIČÍME S BOUVIEREM IV

Ahoj všichni!

Přemýšlela jsem co by mohlo být zajímavé a čím pokračovat v článcích týkajících se  výcviku.

Máme začátek roku 2007 a o kousek starší jsme nejen my, ale i naši čtyřnozí miláčci.Docela by mě zajímalo, kolik z vás si dalo jako předsevzetí do tohoto roku složení zkoušky.Popravdějá ano a nerada bych zůstala jen u jedné.

           Skládání zkoušek je iniciativa jednotlivců, s výjimkou zkoušek na táboe BOBRHOR v srpnu, kdy jsou zkoušky ZOP,ZPU1 a ZPU2 součástí tábora a příprava na nětaké.Chci, ale upozornit na ještě jednu akci, jejíž první ročník se konal v loňském roce a také spojuje snažení všech majitelůbouviků  a nepochybně zejména těch, kteří nezapomínají na pracovní vlohy tohoto plemene.Je to BOUVIER SPECIÁL- závod v němž si můžeme prověřit dovednosti  svého psa a porovnat je s výkony jiných bouvierů

           Budu se tedy věnovat teoretické přípravě na tento závod na jednotlivé kategorie.V loňském roce se závodilo v kategoriích ZM, ZVV1 a ZVV2 beze stop.Letos by se mělo závodit i v kategorii IPO3 .Myslím, že tuto kategorii s čistým svědomím přenecháme Míšovi a Gastonovi a dalším „nadupaným“ účastníkům(zahraničním hostům).

Tak koukněme se na kategorii ZM.           

0)Hlášení rozhodčímu:

Hlášení se podává při nástupu na každou disciplínu a při jejím ukončení.Psovod se postaví před rozhodčího a vodítko drží v levé ruce, pes sedí u levé nohy.Pravá ruka zůstává volná, abychom ji mohli podat rozhodčímu.V hlášení bychom měli uvést-kdo se psem/fenou –jméno je připraven k provedení jaké disciplíny  a v jaké kategorii.U ZM uvádíme ještě jaké  budeme dělat přivolání.

POSLUŠNOST

1)Přivolání:

V kategorii ZM si můžeme vybrat mezi přivoláním „ke mně“ a „k noze „ za pochodu.Hodněpsovodů, kteří chtějí navázat hned na následující zkoušku upřednostňuje druhou variantu(zkouška ZVV1 má přivolání za pochodu k noze povinně).Nedílnou součástí přivolání je nutnost vzdálení se psa na vzdálenost asi 10m a určitěbychom na toto neměli zapomínat při nácviku.Pokud s odběhnutím pejska máte problém, doporučuji jej řešit naučením „vysílačky“ na krátkou vzdálenost(zhruba 20 metrů) a propojením povelu vpřed a volno.

            Přivolání „k noze“ je potřeba při nácviku pohlídat, aby pejsek přišel ihned a co nejkratší cestou a připojil se k noze.V chůzi ovšem ještě pokračujeme zastavíme až po přibližně1Oti krocích.

          U přivolání „ke mně“ je důležité ,aby nedošlo k samostatnému přisedání k noze.Při nácviku proto po přiběhnutí pejska před vás nechte před dalším povelem pauzu a to dostatečnědlouhou.

2)Ovladatelnost:

Tady je důležité pohlídat si vodítko, aby nebylo napnuté, ale prověšené. Při obratech jinak dochází k jeho napínání a popotahování psa a rozhodčí za to zcela pochopitelněstrhávají body.Zkouší se zpravidla 2x čelem vzad,2x vlevo i vpravo vbok a zastavení.Totéž i na místě.Zpravidla platí, že pořadí obratůu prvního psa se u těch následujících nemění.

3)SLV:

Polohy u nohy psovoda.Při nácviku je třeba měnit pořadí poloh.Vyvarujeme se tím situaci, kdy pejsek nebude chtít u první polohy  vstát, protože bude nejdříve čekat lehni.Můžeme pejskovi trošku pomoci a to při „vstáň“ třeba lehkým pokrčením kolen.Dobrá pomůcka je také pravá ruka s vodítkem.Ruka je lehce pokrčená a rukou lehce hýbeme.Lehni-ruka lehce dolů,vstáň–ruka lehce nahoru a dopředu a sedni –nahoru a dozadu.

4)Aport volný:

V kategorii ZM nemusíme mít klasickou činku, můžeme využít i jiný aport(balonek-bez šňůrky,uzel,pešek,jinou hračku).Provedení aportu má být , ale jako u všech dalších zkoušek, jen je možné pejska přidržet za obojek , aby nám nevyběhl před pokynem rozhodčího a naším povelem.Přinesení aportu a přesednutí s ním je už stejné, zrovna tak jako odebrání a usednutí k noze.

5)Dlouhodobé odložení:

Nezapomínejte tento cvik také trénovat.Vypadá snadně a je vcelku lehký, ale bez tréninku jsou to zbytečně ztracené body.Je potřeba zvyknout pejska zůstávat v klidu i v přítomnosti jiného psa a rozhodčího a navíc poměrnědlouhou dobu.

OBRANA

1)Průzkum terénu a označení pomocníka:

V kategorii ZM jsou jen dva směry.První směr je na 5tou zástěnu a pak už jde pejsek na figuranta v 6té zástěně.Je důležité aby pejsek od figuranta neodešel.My čekáme na pokyn rozhodčího.Po té se určitěneloudáme a rychlým krokem jdeme k zástěně, tam se přiřadíme k pejskovi(tak bychom ho měli vedle levé nohy) S povelem „k noze“ uchopíme psa za obojek a vystoupíme ze zástěny.

2)Ochrana psovoda:

Psovod vyzve figuranta aby vystoupil.Figurant se asi po 5ti krocích otočí čelem k nám a krátce psa vydráždí.Po té provede útok na psovoda a v tomto okamžiku pouštíme psa a ten provede zákus.Když se figurant uklidní a zastaví dáme pejskovi povel pusť a přistoupíme k němu, tak že ho máme vedle levé nohy.S povelem „k noze“ ho uchopíme za obojek.U tohoto cviku se kromě zákusu při ochraněpsovoda hodnotí také odolnost, tedy reakce na nátlak figuranta.

3)Hladké zadržení:

Figurant ihned odbíhá od nás a na pokyn rozhodčího pejska opět vypustíme.Nezapomeňte nejdříve zavolat na figuranta „stůj!“ a psovi dát povel „zadrž!“.Ihned vybíháme za psem a po zklidnění  figuranta ukončujeme cvik jako ty předchozí.

4)Na závěr se opět jako u každé disciplíny odhlásíme panu rozhodčímu.

No a to je vše!Vcelku jednoduché, že?Příště koukneme na ZVV1 a ZVV2.Tak trénujte a pokud budete mít nějakou otázku pište na www.sweb.cz/kostelecak .

               Pavlína Borkovcová

 

 ( administrator | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© BCB 2018