Dnešní datum: 30. 11. 2021     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Diskuzní fórum | Rozšířené vyhledávání   
ORGANIZACE
Výbor klubu
Zápisy
Klubové normativy
Členství v klubu
Seznam členů
Články

CHOVATELSTVÍ
Chovatelské stanice
Databáze jedinců
Chovní psi
Chovné feny
Svody dorostu
Bonitace
Výsledky RTG DKK
Plemenná kniha (od r. 2000)
Nakryté feny

VÝSTAVY
Výsledky výstav
Články

VÝCVIK
Klubové výcvikové tábory
Mistrovství světa 2010
Články
Mistrovství ČR Bouvierů v pasení ovcí

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek

Kniha návštěv

CVIČÍME S BOUVIEREM - část 5
Vydáno dne 21. 06. 2011 (2585 přečtení)CVIČÍME S BOUVIEREM V

CVIČÍME S BOUVIEREM V

Ahojte lidičky,

 připravila jsem pro vás pokračování z klubového zpravodaje číslo 1/2007 a to provádění cviku podle zkoušky ZVV1. Na ní pak navazuje ZVV2.

           To jsou vyšší stupně zkoušek podle našeho Národní zkušebního řádu i když ne nejvyšší, tím je zkouška ZVV3.

Při práci podle  ZVV1 začínáme na soutěži opět hlášením a po té se postavíme na výchozí bod.Ten je zpravidla označen cedulkou.

Přivolání. Je první cvik dle této zkoušky. Na pokyn rozhodčího uvolníme psa z vodítka, ten zůstává sedět u nohy a my si vodítko přehodíme přes rameno, nebo ho schováme v kapse.Na další pokyn rozhodčího vycházíme v přímém směru s povelem „k noze“ na po několika krocích opět na pokyn rozhodčího dáme pejskovi „volno“ a dále pokračujeme v chůzi, aniž bychom změnili tempo. Tento způsob je pro většinu pejsků jednodušší, co se týká odběhnutí na potřebnou vzdálenost 10m. Zkušební řád nám navíc umožňuje použít i posunek ruky, tedy ukázání dopředu.

Na pokyn rozhodčího přivoláme pejska povelem „k noze“, opět nesmíme zpomalit, naopak je žádoucí jít pořád svižně.Opět je možné použít pomocný povel k noze-tedy plácnutí levou rukou do levého stehna,musíme to, ale provést součastně se zvukovým povelem.Jinak by to byly povely dva a bodová ztráta.Je také možné použít oslovení psa a povel k noze, i tady, ale musí naše slova navazovat na sebe.“Amando k noze!“

Ovladatelnost. Ovladatelnost na této zkoušce je ještě na vodítku, ale už by pes měl chodit sám a sledovat psovoda, jak se říká aktivně sledovat psovoda, v poslední době se hodně setkáváme s tzv. očním kontaktem, kdy pejsek sleduje obličej psovoda. Podle mých zkušeností, se tento kontakt bouvici učí dobře. Obraty vpravo a vlevo a také čelem vzad a to samé na místě.V momentě kdy rozhodčí píše body nezapomínejte na pořádnou pochvalu a povzbuzení pejska.

SLV. Po ukončení ovladatelnosti většina rozhodčích nechá psovoda udělat několik kroků a následuje SLV.Pořadí je různé, proto pejska učte při tréninku všechny varianty.Pohybem vodítka je pořád možné si pomoci, ale pozor ne moc markantně, už to není ZM. A opět využít psaní bodů k pochvale.

Odložení za pochodu v leže. Rozhodčí nás nechá opět odpoutat pejska a po té na jeho povel výjdeme přímým směrem. Po několika krocích opět na pokyn dáváme povel „lehni“.Pes si má lehnout a to ihned a rovně, aniž by se rozvalil. Pokud máte potřebu kontroly, nahlídněte jen koutkem oka s lehce natočenou hlavou, lepší je vůbec nekontrolovat.Jinak vás to bude stát opět body. Zbytek cviku je opět vždy na pokyn rozhodčího.Na jednu stranu je to výhoda, oproti IPu kde pracujete samostatně, ale zase Vás může rozhodčí otestovat.Na pokyn se otáčíte ke psu, vracíte ke psu , i dáváte povel na sednutí. A opět pochvala při psaní bodů.

Štěkání. Pokud jste pejska dobře pochválili, většinou zaštěká. Můžete opět použít i posunek, tedy 3x kývnout pravou rukou se zdviženým ukazováčkem.Povely se musí použít opět součastně po 3x mávnutím se ruka schovává.

Aport. U této zkoušky už se musí použít dřevěná činka. Pejsek sedí po odpoutání u nohy a můžeme si ho lehce při odhazování činky přidržet za obojek.Na pokyn rozhodčího je opět všechno,tedy odhození činky i vyslání pejska.Po přinesení opět dává rozhodčí pokyn k odebrání a k posazení k noze.Pokud má pejsek problémy s držení aportu, trošku to popleťte  a aport odeberte dřív.Bude vás to sice stát body, ale je na vás, jestli by to nebylo horší pokud by aport pejsek pustil. To by mohla být nula.

Skok vysoký. Zde je  nejdůležitější nebát se a upravit si vzdálenost od překážky.Pokud se postavíte moc blízko, pejsek by mohl skákat s dotykem, pokud budete o moc dál než při tréninku, může pejsek za zmatkovat.Tedy v klidu připravit vzdálenost a pak už zase všechno na pokyn rozhodčího.

Skok šplhem. Provádí se jenom jedním směrem, jako když se kde přes kladinu.Začátek i konec cviku je zastavení a sednutím psa u nohy.

Kladina. Je provedením stejná jako šplh.

Dlouhodobé odložení. Je v podstatě vždy stejné a liší se jenom dobou a vzdáleností, která nás od pejska dělí.Určitě tento cvik při tréninku cvičte a to i s pejskem , který bude na place cvičit.

Obrany.

Obrany jsou v podstatě podobné tomu co jsme si řekli už minule.

Při průzkumu terénu ,ale pejsek obíhá 4 zástěny a na nás je , správně ho na ně nasměrovat. Vždy musíme pejskovi umožnit, aby před námi proběhl do dalšího směru, pokud jedeme tedy moc rychle může se stát, že ho vytlačíme a on zástěnu mine. Pokud se to stane nevracejte pejska a revír normálně docvičte, jinak psa rozhodíte a nejenže body už na revíru máte ztracené, navíc pejsek bude zmatený a odejde od figuranta.

Po vyštěkání následuje prohlídka a výslech s přepadem. Po té co přistoupíme k pejskovi do zástěny s povelem k noze ho přidržíme za obojek a vyzveme figuranta, aby vystoupil z úkrytu, rukou můžeme ukázat směr, většinou je ale směr určený rozhodčím. Figurant se buď zastaví a otočí sám nebo mu to sami řekneme a po té si upravíme vzdálenost od figuranta, tím že si popojdeme na potřebnou vzdálenost. Figurantovi řekneme ať zvedne ruce a po té položíme pejska.Jdeme k figurantovi a ze zadu zkontrolujeme a odebereme „zbraň“ tedy leader.Pak máme dvě možnosti, buď se vrátíme ke psu , necháme ho sednout a figurantovi necháme dát ruce dolu.Já upřednostňuji variantu, kdy po prohlídce s pokynem ruce dolů lehce zatlačím figurantovi na ruce a ten je dá dolů a já se vrátím k pejskovi a posadím ho.Následuje výslech kdy, pejska tím že zvýšíme hlas, připravíme psa na kousání.Figurant zaútočí na psa a po krátkém boji se zastaví. My dáváme povel pro puštění a přiřadíme se k pejskovi.

Následuje hladké zadržení, to je na delší vzdálenost(5O kroků), většinou nás rozhodčí pošle na úroveň nějaké zástěny. Figurant vyběhne z úkrytu a po té co zavoláme „stůj“ se otočí zády k nám a my vypouštíme s povelem „zadrž“ psa.Po zadržení následuje útok na psa se dvěma údery. Jediné co je tady potřeba  si zapamatovat je, že pouštění dáváme ze vzdálenosti 5 kroků, ne blíž a teprve po puštění se přiřadíme ke psu.

Vše pak ukončíme opět hlášením.

Tak to by bylo k „jedničkám!“, je to jen trocha praxe a hodně tréninku, ale není nad dobrý pocit z dobře odvedené práce a obzvlášť pokud pracujete jako tým, tedy Vy a váš pes!!!!

 

 ( administrator | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© BCB 2018