Dnešní datum: 28. 09. 2020     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Diskuzní fórum | Rozšířené vyhledávání   
ORGANIZACE
Výbor klubu
Zápisy
Klubové normativy
Členství v klubu
Seznam členů
Články

CHOVATELSTVÍ
Chovatelské stanice
Databáze jedinců
Chovní psi
Chovné feny
Svody dorostu
Bonitace
Výsledky RTG DKK
Plemenná kniha (od r. 2000)
Nakryté feny

VÝSTAVY
Výsledky výstav
Články

VÝCVIK
Klubové výcvikové tábory
Mistrovství světa 2010
Články
Mistrovství ČR Bouvierů v pasení ovcí

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek

Kniha návštěv

CVIČÍME S BOUVIEREM - část 8
Vydáno dne 21. 06. 2011 (2524 přečtení)CVIČÍME S BOUVIEREM V

CVIČÍME S BOUVIEREM VIII

OBEDIENCE a BOUVIER

Vzhledem ke skutečnosti , že jsem majitelkou feny, která nenašla zalíbení v obranách. (Razí cestu asertivního chování= s každým se dá nějak domluvit). Začala jsem se tedy rozhlížet po nějakém dalším uplatnění. Stopy jsou sice krásná věc, ale pro dennodenní pobíhání po loukách a polích mi chybí dostatek chuti a času. Zkoušky poslušnosti, které jsou v dostupných zkušebních řádech( NZŘ, VPG, ČMKJ) máme splněné, tak co dál?
A právě v tento moment jsem narazila na OBEDIENCE. Zkušební řád tohoto výcvikového směru je v naší matičce vlasti opravdu mladičký.
A o co vlastně jde?
Obedience znamená v překladu poslušnost. Už to samo o sobě napovídá, co zde můžeme najít a přidáme-li fakt, že jsou 4 stupně zkoušek- OBZ,OB1,2,3 je nasnadě, že máme možnost svého pejska hooooodně zdokonalit v poslušnosti.
Samotné pojetí tohoto řádu je postaveno na dokonalé souhře psovoda a psa- jsou označováni jako TÝM a tak je na ně i pohlíženo. Práce týmu má být přesná, ale zároveň i radostná a rychlá. Na druhou stranu je přihlíženo k fyzickým možnostem psovoda i psa. Například je zde brán zřetel i na plemennou příslušnost. Nikdo nepožaduje stejnou rychlost od borderky, jako od rotvika nebo bouviera. Také používaná překážka má výšku 50 cm a ta je zvládnutelná i pro pejska s větší dysplasií, nebo psího veterána.

Na druhou stranu, to není žádná brnkačka.Je bedlivě hlídána a penalizována jakákoli, byť i nepatrná, pomoc psovoda. Mám na mysli „tradiční“ pomáhání ramenem, pokrčení kolene, kývnutí hlavou a podobně. Dokonce ani ruce za zády při cvicích odložení nejsou povoleny.Také se necvičí na vodítku a od OB1 i bez obojku.
Pro mnoho psovodů, kteří mají zkušenosti s tradičními zkušebními řády, je OBEDIENCE nezajímavá. Řekla bych, ale že dokud si ji člověk nevyzkouší, neví o čem mluví. Samozřejmě je to jakási náhražka pro psy, kteří nedělají obrany. No, já jsem to zkusila a můžu říct, že mě tento zkušební řád naprosto dostal!
Samotný nácvik postavený na hře a „kravinkách“ dolaďovaný do maximální přesnosti jsou pořádnou výzvou, která člověka jen tak nepustí. Přitom k výcviku potřebujeme jen malý plácek a několik pomůcek, které jsme schopni pořídit za pár korun.

A s čím se v tomto zkušebním řádu setkáme? S těmito cviky:
• Odložení ve skupině v sedě a v leže.- Doba je odstupňována dle stupně zkoušky ( 30 sec.- 2 min.)
• Ovladatelnost bez vodítka-, od OB1 i bez obojku. U OBZ je chůze pouze v kruhu. OB1-3 jsou obraty a úkroky.
• Odložení za pochodu – u OBZ je odložení v přímém směru , u vyšších zkoušek je prováděno po obvodu čtverce 8x8m.
• Vysílačka – pes je vysílán do čtverce 3x3m.
• Přivolání s meziodložením – u OBZ je pouze přivolání z odložení, u zkoušek vyšších je pes odkládán asi ve 2/3 vzdálenosti v polohách podle jednotlivých zkoušek.
• Aport – aporty jsou u jednotlivých zkoušek hodně odlišné. U OBZ je pouze nesení aportu, u OB1 odnáší aport pomocník a u OB2 a 3 jsou na place 2-3 aporty a pes přináší ten který určí psovod.
• Aport přes překážku – provádí se klasicky, ale překážka je vysoká 50 cm.
• Rozlišení - tento cvik mi dal nejvíc práce. Pes musí najít v určeném prosrotu hranolek, který držel psovod v ruce, mezi dalšími 4-5 hranolky. Ten pak aportuje k psovodovi.
• Posledním cvikem jsou polohy – před psovodem v různé vzdálenosti podle zkoušky.

A s čím se nikde jinde nesetkáte?
Stevard- jinými slovy pomocník, který vás provází po celou dobu, velí vám, podává aport, převádí od jednoho cviku k druhému.
Kužely-jednotlivé cviky jsou označeny kužely
Pamlsky- při tréninku ani závodě nesmíte na place používat pamlsky-mimo vyznačený prostor ano a jinou odměnu(aporty,balónky) kdekoli.
Začátek a konec cviku – na začátku cviku se stevard zeptá jestli jste připraveni-můžete říct ne, po splnění cviku řekne „konec cviku“.

Tak to jsou ty nejvýraznější rozdíly a speciality, které najdeme ve zkušebním řádu Obedience. Jak už jsem psala, měla jsem možnost tuto novinku mezi zkušeními řády vyzkoušet a líbí se mi.
O to víc jsem ráda, že pořadatelská organizace MR FO a FBO po vzoru MS zařadila k mistrovství i Obedience, čímž se otvírají další možnosti pro psy, kteří mají nějaký handicap, nebo nekoušou.

                                                                                                                                      PB


 ( administrator | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© BCB 2018